Dwukrotny zdobywca latynoskiej nagrody Grammy wydaje swój długo oczekiwany album „La 167”! Oddający hołd jego rodzinnemu Bayamon i spuściźnie jego zmarłego dziadka album przedstawia nostalgicznego, wrażliwego i dumnego Farruko.
Tym razem Farruko jeszcze bardziej przełamuje standardy branżowe tworząc eklektyczną atmosferę czerpiącą z różnych subkultur i gatunków. Jak mówi sam artysta, płyta „La 167” to „to nagranie, ten moment, ta historia. To akt, który naznaczy moją karierę, moją rodzinę i ostatecznie naznaczy to, kim jestem jako osoba”.
Nazwany na cześć głównej autostrady, która biegnie przez jego rodzinne miasto Bayamon w Portoryko, płyta „La 167” jest specjalną, sentymentalną odą do stacji benzynowej, która w przeszłości należała do jego zmarłego dziadka. Dzięki „La 167” Farruko odzyskuje spuściznę swojego dziadka, jednocześnie udowadniając, że potrafi dotrzeć do mas z własnym przesłaniem przy wykorzystaniu różnorodnych instrumentami diaspory. Aby to osiągnąć, powraca do najbardziej nostalgicznych bitów perreo i włącza trendy „pilita” i EDM spopularyzowane w sąsiedniej Republice Dominikańskiej oraz jego tradycyjną miłość do reggae na Jamajce – wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu wierności bardziej brutalnym wpływom takim jak trap, drill i reggaeton.
Deklaracja Farruko, uznawanego za jeden z wiodących fenomenów muzycznych w latynoskiej branży muzycznej, jest jasna w przypadku „La 167”. Projekt otwierają wybitne utwory, które oblegają szczyty list przebojów, takie jak „La Tóxica” (debiut w pierwszej latynoskiej dziesiątce Billboardu, nr 1 w 9 krajach i nominacja do latynoskiej nagrody Grammy w 2021 dla najlepszego występu reggaeton), a także „Pepas” – jego najnowszy globalny hymn, który zapewnił mu 1. miejsce na kilku listach przebojów Billboardu. Utwór zajmuje obecnie 7. miejsce na liście Spotify Global Top 50 z ponad 272 milionami odtworzeń (przekraczając 2,7 miliona streamów dziennie) oraz 1. miejsce na liście „Hot Latin Songs” Billboardu (6 kolejnych tygodni!). W zeszłym miesiącu Farruko zwerbował supergwiazdę Davida Guettę do oficjalnego remiksu światowego hitu.
Łącząc siły z gigantami kultury takimi jak pochodząca z Bayamon Ñengo Flow w „Cucaracha”, alternatywnym utworze samplującym „Rata De Dos Patas” Paquity La Del Barrio i Yomo w „Baya”, Farruko wzmacnia swoje intencje, by oddać hołd jego poprzednikom. Jego rozsądną i bardziej wrażliwą stronę można odnaleźć w balladach takich jak „$” czy „My Lova” – balladowym utworze reggae o złamanym sercu i karmie.
Aby uhonorować swoją wyspę i kulturę, Farruko prezentuje utwory takie jak „Jibaro”, w którym ponownie łączy siły z Pedro Capo znanego z „Calma (Remix)”. Piosenka rozpoczyna się słodkimi dźwiękami „el coqui” i lirycznie przechodzi w poetycką odę do jego wiejskich korzeni. Inni współpracownicy na „La 167” to DJ Adonis („F*LOVE”, „El Incomprendido”), Jay Wheeler, Brray, Secreto, Noriel, Luar, White Star, India Martinez, Lenier i jamajski wokalista dancehall Mavado.
Wraz z albumem „La 167” Farruko wydaje nowy, pełen energii teledysk do utworu „El Incomprendido” z udziałem Victora Cardenasa i DJ-a Adonisa. Ta idealna kontynuacja „Pepas” podtrzymuje imprezę, zawierając elementy muzyki elektronicznej i czerpiąc z klasyka eurodance z 1999 „Better Off Alone” Alice DJ. Wyreżyserowany przez Mike’a Ho klip zaczyna się w miejscu, w którym skończył się „Pepas”, gdy Farruko i spółka jadą quadami z pustyni do nadmorskiego miasteczka, aby urządzić największą imprezę, jaką kiedykolwiek widziało miasto. Farruko imprezuje nocą nad morzem z tancerkami w klatkach, słynnym DJ-em Adonisem i wieloma pięknymi kobietami.
Dzięki ośmiu udanym albumom studyjnym, wielu międzynarodowym kolaboracjom z artystami takimi jak Alicia Keys, Nicki Minaj, Shaggy, Sean Paul, 21 Savage i Travis Scott, wszechstronność i umiejętność rozkochiwania tłumów pomimo różnic językowych dowodzi, że Farruko stał się jednym z najbardziej innowacyjnych przedstawicieli gatunku reggaeton. Jego ósmy album studyjny „Gangalee” zadebiutował na 2. miejscu listy Billboard „Top Latin Albums”, wszedł na światową listę Billboard 200 i otrzymał siedmiokrotną multiplatynę. Album zawiera takie single jak „Nadie”, „Inolvidable”, „La Cartera” z Bad Bunnym i „Delincuente” z Anuelem AA. Również jego singiel „Calma (Remix)” z Pedro Capó stał się kultowym hitem muzyki latynoskiej i otrzymał nagrodę Latin Grammy. W 2020 roku Farruko otrzymał dwie nagrody ASCAP za piosenki „Calma” i „Si Se Da”.
Z ponad 42 milionami słuchaczy miesięcznie na Spotify i ponad 8,4 miliardami odtworzeń na platformach cyfrowych, plasując się na 30. miejscu najczęściej słuchanych artystów na świecie, muzyka Farruko przekracza wszelkie granice. Jego wpływ na społeczność latynoską został doceniony przez HBO w filmie dokumentalnym poświęconym jego karierze, „Farruko: En Letra de Otro”.
Farruko określany jest jako definiujący artysta tego pokolenia. W listopadzie rozpocznie swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych i zatrzyma się w 15 miastach. Niedawno przeszedł do historii wyprzedając słynną arenę Coliseo w Portoryko podczas dwudniowej przedsprzedaży nadchodzących koncertów w ramach „La 167 Tour”.
Lista utworów „La 167”:
1. Ki (feat. Oneill & Daniel Habif)
2. La Tóxica
3. Pepas
4. GPS (feat. Jay Wheeler)
5. F*LOVE (feat. Dímelo Flow & DJ Adoni)
6. Cucaracha. (feat. Ñengo Flow)
7. Lambo
8. My Lova
9. Baja Cali
10. La Perla
11. Cuervos
12. El Incomprendido (feat. Victor Cardenas & DJ Adoni)
13. Embalao (feat. White Star & J. Cross)
14. Jíbaro (feat. Pedro Capó)
15. $
16. 167
17. Baya (feat. Yomo)
18. Doble L (feat. Brray & Noriel)
19. Guerrero (feat. Luar La L)
20. Amigos Nuevo (feat. Fresy Franklin)
21. Bendición (feat. Lenier)
22. WFM (feat. Mavado)
23. Apunta y Dispara (feat. India Martinez & Lito MC)
24. Siempre Sere (feat. Myke Towers, Tempo, Secreto, Pacho El Antifeka)
25. Helicóptero