Jean-Michel Jarre podjął się współpracy z Martinem Gore (Depeche Mode) przy zupełnie nowej przeróbce jego najnowszego singla „BRUTALISM”. Utwór zatytułowany „BRUTALISM TAKE 2” przenosi bity inspirowane berlińskim techno na zupełnie nowy poziom, uchwytując brzmienie obu artystów w mrocznej, melodyjnej podróży.
Wydana w sierpniu oryginalna wersja „BRUTALISM” była pierwszym utworem pochodzącym z 22. albumu studyjnego Jeana-Michela Jarre’a „OXYMORE”. Album — jeden z jego najbardziej ambitnych projektów — ukaże się 21 października.
W ramach projektu Jarre współpracuje z szeregiem znanych i obiecujących artystów i producentów. Każdemu singlowi z „OXYMORE” będą później towarzyszyć remiksy lub przeróbki. „Chciałem stworzyć kilka przeróbek każdego singla”, mówi. „Mam nadzieję, że w tym miksie znajdzie się kilka ciekawych niespodzianek. Póki co współprace nie pojawią się na albumie i będą dostępne tylko w serwisach streamingowych i do pobrania”.
Jarre komentuje też nowe wydawnictwo: „Na początek mam przyjemność ogłosić współpracę z Martinem Gore. Od wspaniałych nawiedzonych melodii po ekstremalne eksperymenty, Martin Gore jest jednym z najbardziej eklektycznych kompozytorów muzyki elektronicznej. Pokazuje to jego wyjątkowy akcent w «BRUTALISM TAKE 2». Współpraca z tobą to prawdziwa przyjemność i zaszczyt, Martin!”.
„OXYMORE” to hołd dla francuskiego kompozytora Pierre’a Henry’ego, z którym Jarre zamierzał współpracować przy nominowanym do nagrody Grammy albumie „Electronica”. Henry był kultową postacią w muzyce elektronicznej i klasycznej oraz jednym z mentorów Jarre’a w Groupe de Recherche Musical (GRM). Po jego śmierci w 2017 roku wdowa po Henrym dostarczyła Jarre’owi trochę materiału, który miał być wykorzystany w ich współpracy.
Album został stworzony jako immersyjne dzieło w wielokanałowej i binauralnej wersji 3D. Wielokanałowy dźwięk rewolucjonizuje sposób komponowania, miksowania i produkcji muzyki, rozmieszczając dźwięki i tekstury w przestrzeni w 360 stopniach. Za pomocą słuchawek może być bez problemu odebrany przez każdego. „OXYMORE” jest pierwszym komercyjnym wydaniem tego formatu, które przenosi przyszłość muzycznego audio i dźwięku na zupełnie nowy poziom.
Jarre wyjaśnia: „To przełomowa chwila w nagrywaniu dźwięku. «OXYMORE» to próba zilustrowania i zbadania nowych sposobów łączenia technologii i muzyki. Dysponujemy dziś technologiami, które pozwalają nam odkrywać kompozycję w dźwięku przestrzennym i otwierają przed nami, muzykami, zupełnie nowe doświadczenia w procesie twórczym. To nowe doświadczenie również dla słuchacza – bardziej fizyczny i naturalny sposób słuchania muzyki. W rzeczywistości nasze pole audio wynosi 360 stopni."
«OXYMORE» został skomponowany specjalnie z myślą o doświadczeniu dźwięku przestrzennego; wydaje mi się nawet, że miks stereo jest jeszcze szerszy i że w trakcie tego procesu zyskał więcej przestrzeni. Jestem przekonany, że w przyszłości tak będzie komponowana i produkowana muzyka. Słuchacz przeskakuje na wyższy poziom również w kwestii emocji, tak jak wtedy, gdy przeszliśmy z mono do stereo”.
„OXYMORE” jest już dostępny w przedsprzedaży. Album ukaże się 21 października na CD, podwójnym winylu, oraz w trzech wersjach cyfrowych – stereo, binauralnej i Dolby Atmos. Posiadacze fizycznej wersji, zgodnie z zamierzeniami Jarre’a, otrzymają kod dostępu do najwyższej jakości binauralnego mastera.
Jean-Michel Jarre od zawsze był futurystą. Kompozytor, wykonawca, producent i ambasador kultury w trakcie swojej całej znakomitej kariery, nieustannie wkracza z muzyką i dzięki mistrzowskiemu opanowaniu innowacji na nowe tereny. Od bycia pionierem w muzyce elektronicznej, przez wykorzystanie wielokanałowej technologii audio i produkcji, po ostatnie eksploracje w sferze wydajności VR i metawersum, technologia jest na czele wszystkiego, co robi. Twierdzi, że „dziś jest najbardziej ekscytujący czas na tworzenie muzyki i dzielenie się nią w tak wielu mediach”.
Jarre jest ambasadorem ONZ UNESCO, bezwarunkowym obrońcą praw autorskich, obrońcą środowiska, a także laureatem Medalu Stephena Hawkinga. Aktualny katalog Jarre’a, który od czasu „Oxygène” obejmuje 21 albumów studyjnych, wygenerował sprzedaż na całym świecie przekraczającą 85 milionów i przyniósł mu niezliczone nagrody i nominacje. Przez całą swoją karierę Jarre traktuje najbardziej charakterystyczne zabytki i miejsca światowego dziedzictwa UNESCO na całym świecie jako płótno, które ma kreatywne, kulturowe i środowiskowe przesłanie. Ustanowił także nowe rekordy Guinnessa pod względem frekwencji publiczności w koncertach na żywo zagranych w kilku symbolicznych miejscach. Był pierwszym zachodnim muzykiem, którego zaproszono do występów w Chinach, grał koncerty przy Wielkich Piramidach w Egipcie, na Saharze, w Zakazanym Mieście i na Placu Niebiańskiego Spokoju, z panoramą Houston, na Wieży Eiffle’a, Morzu Martwym, Al Ula i nie tylko. Artysta ma na koncie nieustannie wyprzedawane koncerty na arenach i stadionach, a także występy na głównych scenach festiwali.